Irácký Kurdistán

How amazing is this nature. I can not explain!Kurdistan <3 You should be free from colonialism کوردستانداگیرکراوە، تاڵان دەکرێ و دەیڕووخێنن. بەڵام هێشتا هەناسە دەدا و لە سەر پێیە…

Zveřejnil(a) Sherko Freedom dne Středa 6. listopadu 2019

Irácký Kurdistán je jedním z nejzajímavějších turistických cílů na světě. Nazývaný také „Kolébka civilizace“ je domovem více archeologických a historických památek než kterákoli jiná země na světě. Může se pochlubit nejstaršími zříceninami mostů, akvaduktů a jeskyněmi, které obývali neandrtálci. Nachází se v něm taky nespočetné množství citadel, svatyň, kostelů, mešit a starobylých chrámů.

Kurdistán je však více než jen krajinou slavnou pro svou dávnou historií. Je to země demokratická, moderní a tolerantní společnost plná života, jejíž občané jsou proslulí svou pohostinností, multikulturní a náboženskou rozmanitostí.

Populace

Irácký Kurdistán má 5,9 milionu obyvatel (2018), včetně 1,5 milionu uprchlíku zejména ze Sýrie a vnitřně přesídlené obyvatel (podle registru KRG o IDP & refugees Jan 2019).

Lidé žijící v oblasti Kurdistánu jsou Kurdové, Asyrové, Chaldejci, Turkmenové, Arméni a Arabové. Region má mladou a rostoucí populaci s 36 % ve věku 0-14 let a pouze 4 % ve věku nad 63 let. Střední věk v Kurdistánu je jen něco málo přes 20, což znamená, že více než 50 % je méně než 20. V minulosti, tradičně, žila většina lidí v oblasti Kurdistánu ve vesnicích a živili se zemědělskou a živočišnou produkci převážně chovem ovcí a koz, a to vše díky úrodné půdě v Kurdistánu. Dnes se to změnilo, většina populace žije a pracuje ve třech městech, a to v Erbilu, Duhoku a Suleimani. Pracuji pro vládu autonomního regionu, ve stavebnictví anebo obchodu.

V 80. letech minulého století režim Saddáma Husajna zničil více než 4000 vesnic a násilně přemístil své obyvatele do kolektivních měst. Mnohé z těchto vesnic byly přestavěny. Regionální vláda Kurdistánu, s podporou agentur OSN a nevládních organizací, po roce 1991 přebudovala zhruba 2620 ze 4 000 zničených vesnic.

Zeměpis a klima Kurdistánu

Hlavní město: Erbil (také známý jako Hewler)

Rozloha: 40 643 km2

Oblast Kurdistánu hraničí na západě se Sýrii, na východě s Íránem a Tureckem na severu. Jsou tady úrodné planiny s horami Zagros. Hory Kurdistánu mají průměrnou výšku asi 2400 metrů, stoupají na 3000–3300 metrů. Nejvyšší vrchol, Halgurd, je blízko hranic s Íránem a měří 3 607 metrů. Projížděj tu řeky Sirwan, Tigris a jeho přítoky, velký a malý Zab.

Roční srážky jsou 375-724 mm.

Podnebí Kurdistánu je polosuché kontinentální: v létě velmi horké a suché, v zimě studené a mokré.

Jaro je nejkrásnější období v Kurdistánu a doba, kdy Kurdové oslavují Nawroz – kurdský Nový rok, na den jarní rovnodennosti. Střední vysoké teploty se v březnu pohybují v rozmezí od 13 do 18 stupňů a v květnu 27-32 stupňů.

Letní měsíce od června do září jsou velmi horké a suché. V červenci a srpnu, nejteplejších měsících, jsou střední výšky 39-43 stupňů a často dosahují téměř 50 stupňů.

Podzim je suchý a mírný a jako jaro je ideální doba pro cestování v regionu. Průměrné teploty jsou v říjnu 24-29 stupňů, v listopadu se mírně ochlazují.

Zimy jsou mírné, s výjimkou vysokých hor. Průměrné zimní vysoké teploty jsou 7-13 stupňů Celsia a průměrná minima jsou 2-7 stupňů Celsia.

Stručná historie KRG

Regionální vláda Kurdistánu (KRG) byla založena v roce 1992 Národním shromážděním Kurdistánu – prvním demokraticky zvoleným parlamentem v Kurdistánu (a v Iráku). Následovalo zavedení bezletové zóny, určené k ochraně regionu Kurdistánu před násilím bývalého ze strany bývalého iráckého baasického režimu. KRG je parlamentní demokracie v rámci Irácké federativní republiky. KRG má právní jurisdikci přes tři provincie, Erbil, Duhok, a Suleimani.

Kurdský parlament byl v roce 2005 zřízen předsednictvím v Kurdistánu (KRP).

Prezident Kurdistánu má nejvyšší výkonnou moc a je volen tajným hlasováním v lidovém hlasování každé čtyři roky.

Bývalý prezident Masoud Barzani byl dne 31. ledna 2005 Kurdistánským parlamentem zvolen za prvního prezidenta Kurdistánu a v červenci 2009 jej znovu zvolili obyvatelé oblasti Kurdistánu se 70 % hlasů.

Prezident zastupuje obyvatele Kurdistánu na národní i mezinárodní úrovni a dohlíží na vztahy a koordinaci mezi regionem a iráckými federálními orgány. Zastupuje také obyvatele Kurdistánu v Irácké Politické radě pro národní bezpečnost a při jednáních a konzultacích s vládou Iráku.

Prezident je zodpovědný za schválení zvláštních schůzek a promoakcí premiéra KRG a za ratifikaci všech zákonů přijatých parlamentem Kurdistánu. Má pravomoc vrátit zákon, který Parlament schválil, pouze jednou, pro další rozpravu a změnu.

Náboženská svoboda a tolerance

Většina lidí v oblasti Kurdistánu jsou sunnitští muslimové.

Žije tady také velké množství křesťanů různých odnoží (katolíci, řeko-katolíci, pravoslavní, asyrský, chaldejský, babylonský). Tisíce křesťanských rodin uprchly před násilím a hrozbami v jiných částech Iráku a našli útočiště v právě v oblasti Kurdistánu. Nachází se tady mnoho kostelů a klášterů, nejznámější jsou například Lady Monastery (v současnosti funguje také i jako sirotčinec) Rabban Hormizd Monastery ze 7 století, vytesaný přímo ve skalách, v křesťanské dědině Alqosh.

Náboženství, které je praktikováno rozšířeno zejména v Kurdistánu, je Jezídismus, který má desítky tisíc přívrženců.

Regionální vláda Kurdistánu podporuje svobodu věrovyznání, chrání lidí při praktikování jejich náboženství a podporuje toleranci mezi víry.

Alqosh

Bezpečnost v regionu

Podle největší světové databázi NUMBEO (2018) patří hlavní město Erbil (HEWLER) mezi TOP 5 nejbezpečnějších destinací na světe.

https://www.numbeo.com/crime/in/Irbil

Bezpečnostní situace v KRG se velmi liší od zbytku Iráku. Zabezpečuji zejména oficiální kurdský vojáci – Pešmergové, oceňování a proslavený v účinném boji proti ISIS.

Asayish (nebo policejní bezpečnostní síly) pracují v úzké spolupráci s Pešmergama

aby poskytly komplexní ochranu před hrozbami a pomoc s rutinními policejními záležitostmi.

Pro kontrolu a udržení bezpečnosti v Kurdistánu jsou téměř všude, například při vstupech do měst kontrolní stanoviště.

Víza

Víza obdržíte přímo na letišti nebo hranici do KRG a to bezplatně na do dobu 30 dní. Zastoupení KRG v zahraničí nevydávají irácká víza.

Lety do regionu Kurdistánu

Region Kurdistán má dvě mezinárodní letiště: mezinárodní letiště v Erbilu a mezinárodní letiště Suleimani. Nové mezinárodní letiště je ve výstavbě v Duhoku. Většina letů z Evropy a Středního východu létá přímo do Kurdistánu, aniž by prošla Bagdádem. Několik pravidelných dopravců IATA již létá do Erbilu a očekává se, že tam začnou další letecké společnosti IATA. Denně tam lítají například Austrian Airlines, Turkish Airlines, Pegasus a jiné.

Měna

Místní měnou je irácký dinár. Americké dolary jsou také široce používány. Směnný kurz k 8.5.2019

1 USD = 1189.9987 IQD iráckých dinárů

Vezměte prosím na vědomí, že v současné době existuje několik bankomatů nebo zařízení pro kreditní karty. Hotovost je jediný způsob platby v převážné většině obchodů, hotelů a restaurací. Směnárny jsou k dispozici na letišti, mezinárodních hotelech a burzách v bazarech.

Elektrické spotřebiče

Napětí je 220 V. Používají se jak britské, tak třípólové zástrčky. Návštěvníkům se doporučuje, aby si s sebou vzali univerzální adaptér. Adaptéry lze také zakoupit v malých elektrických obchodech v bazarech měst nebo hypermarketech.

Mobilní telefony a připojení k internetu

Asiacell, Korek a Zain jsou největšími operátory mobilních telefonů v Kurdistánu a mají roamingové dohody s několika zahraničními operátory, včetně evropských a amerických společností. Pokud chcete svůj mobilní telefon používat lokálně, informujte se u operátora mobilních telefonů, zda má s těmito sítěmi smlouvu o roamingu.

Namísto používání domácí mobilní SIM karty se doporučuje zakoupit si místní SIM kartu, která je levná a lze ji zakoupit v mnoha obchodech po celém regionu. Doplňkové platební karty pro místní SIM karty jsou široce dostupné.

Internetové připojení je nyní k dispozici v mnoha hotelech a ve většině kaváren a restaurací. Ne všechna připojení jsou širokopásmová rychlost. Je také možné zakoupit internetový USB klíč a dobít kredit.

V rámci expedice budete mít možnost se připojit na náš přenosný WIFI modem. Je třeba počítat, že ne všude je signál, ale všude ve městech je téměř výborné připojení.

Státní svátky & Klíčová data v historii Kurdistánu

  • 21. března: Nawroz, Kurdský Nový rok slaví na jarní rovnodennosti.
  • 14. března 1903: Narozeniny Mustafa Barzaniho, vůdce kurdského národního demokratického hnutí.
  • 16. března 1988: Halabja Day, vzpomínka na bombardování chemických zbraní na město Halabja.
  • 14. dubna: Vzpomínka na genocidní kampaň Anfal proti Kurdům
  • 15. dubna: Jezídi slaví Nový rok
  • 1. ledna: Nový rok
  • 6. ledna: Den armády
  • 1. květen: Mezinárodní den práce
  • 14. července: Den republiky
  • 25. prosince: Štědrý den

Please follow and like us:
error20
Tweet 20
fb-share-icon20