Mero Pets, Erbil.

Prečo meraki z. s. podporilo práve Mero?

Prečítajte si jej príbeh a pochopíte …  Mero je proste jedinečná…

Volám sa Mero. Narodila som sa v Bagdáde v roku 1997, od roku 2010 žijem spolu s rodinou v Erbile, Kurdistane.

Moja láska k zvieratám sa zrodila v jednu noc počas obdobia Ramadanu. Bolo okolo pol štvrtej nad ránom a spolu s rodinou sme jedli naše posledné jedlo pred začiatkom pôstu. Zrazu sme začuli silný buchot na našu bránu. Tento buchot sprevádzalo i naliehavé zavíjanie. Všetci sme vstali a kráčali smerom ku vchodu. Keď sme otvorili bránu, uvideli sme bieleho psa ako lapá po dychu a náramne sa trasie. Nechali sme ho vojsť do našej záhrady. V momente začal všetko oňuchávať a hrabať do zeme našej záhrady. Moja mama išla prichystať jedlo, ja som mu zatiaľ napustila vodu do vedra. Pes sa na mňa zahľadel, z oči mu tiekli slzy. Nabrala som jedlo z misky do svojej dlane a pes začal rýchlo hltať. Bola som si istá, že nežral už niekoľko dní. Po tom, čo sa pes najedol a ľahol si, išla som tiež spať. Počas rannej modlitby som počula ako psík plače. Zišla som do záhrady a uvidela, že pes práve začal rodiť prvé šteniatko. Hneď mi bolo všetko jasné. Pochopila som, že fena zúfalo hľadala bezpečné miesto, kde by priviedla svoje šteniatka na svet. Porodila krásnych 9 šteniatok, každému sme dali vlastné meno. Bielu fenu sme pomenovali Lucy, stala sa priateľkou našej rodiny.

Následne som sa aktívne začala starať o túlavé psíky a tie zranené a ohrozené som si brala k sebe domov. Onedlho som ich mala v dome 40. Bola som na všetko sama, bez finančnej, morálnej i veterinárnej podpory. Bohužiaľ je u nás stále veľká miera násilia na zvieratách no najmä na psoch, a to mi láme srdce. Začala som prosiť susedov a známych, aby mi pomohli s krmivom pre psy. Nechcela som ich vrátiť na ulicu, kde by opäť čelili násiliu. Obľúbila som si ich, sú pre mňa všetkým. Mám ich rada, ako vlastné deti. Namiesto pomoci som sa však dočkala presného opaku. Susedia sa na mňa začali sťažovať a pravidelne volali políciu. Niekoľko psov mi otrávili, hádzali nám rôzne jedy do záhrady, nevynechali ani hádzanie kameňov do psov. Nikto sa za mňa a moju rodinu nepostavil. Ja som sa však nevzdala, a dnes je to už viac ako 7 rokov odkedy sa začal môj boj.

Niektorí ľudia, no najmä tí, čo otrávili i mojich psov, sa nám neustále chodia domov vyhrážať. Ich cieľom je, aby nás donútili sa presťahovať. Vykrikujú, že chovanie psov je HARAM (hriech), že psy sú nečisté a musia byť zabité. Veľmi som trpela, ich nenávisť ničila život mne, mojej rodine a mojim psom. Často som sa cítila bezmocne a unavene, ale bojovať a ochraňovať svoje psy som neprestala. Všetky živé tvory majú predsa právo na život!

Mala som staršieho brata, ktorého som nadovšetko milovala. Učil ma veci o živote, mal rád prírodu a všetko, čo sa v nej nachádza. Sám bol veľkým milovníkom zvierat a oni milovali jeho! Každý deň chodil a kŕmil opustených psov a mačky na ulici. Vždy mi sľuboval, že mi prinesie domov nejaké šteniatko. Predtým než stihol svoj sľub dodržať, mu islamisti neďaleko Bagdadu vložili bombu pod auto, a hneď ako nastúpil  ju odpálili. V deň jeho smrti som si prisahala, že budem pokračovať v jeho šľapajach a pomáhať zvieratám v núdzi, presne ako ma to učil on.

Kvôli psom som mala problémy i v škole. Tesne pred maturitou som musela zo školy odísť. Bolo to najmä kvôli neustálej šikane, bohužiaľ i zo strany učiteľov. Dnes mám na psov viac času, avšak problémy nemiznú. Starám sa o psov s ranami plné infekcií, o psov týraných, chorých, paralyzovaných. Mnohé z nich majú odrezané labky a chvosty, mám šteňatá, ktorým na ulici zabili matky, väčšina mojich psov má až panický strach z ľudí a sú veľmi traumatizované.

Stretávam sa s odmietaním aj u veterinárov. Dôvodom je nedostatok financií a psov, ktorí potrebujú ošetrenie až príliš veľa. Väčšinou ma nechcú vziať ani do taxíku, keď potrebujem vziať psa na kliniku. Pomáha mi len jeden veterinár z Bagdadu. S ním pravidelne konzultujem, aké lieky mám použiť na liečenie mojich psov. Na YouTube sledujem rôzne veterinárne programy a rady, a tak sa učím sama liečiť svojich psov. Dnes mám za sebou už pár menších operácii a v izbe tašku plnú liečiv. Milujem ich!

 

Please follow and like us:
error20
Tweet 20
fb-share-icon20