Khinis – múzeum pod holým nebom

Toto prírodné múzeum leží 13 km severovýchodne od Šechkánu, v údolí Khinis, východne od rieky Gomel v kraji patriacom pod mesto Dohuk.

Starobylé miesto nechal postaviť asýrsky kráľ Sinacherib (705–681 p.n.l.) okolo roku 700 p.n.l. Okrem iného bolo toto miesto súčasťou veľkého inžinierskeho systému, ktorý zásoboval vodou celú oblasť Niniveh.

Kanál bol vytesaný zo skaly a útes je ozdobený reliéfmi kráľa, božstiev, zvierat, mýtických postáv a klinových nápisov, ktoré oslavujú úspechy Sinacheriba. Popisujú politiku a ideológiu Asýrskej ríše.

Reliéfy reprezentujú úspechy spoločnosti Sinacheriba v oblasti poľnohospodárstva, strojárstva, správy pôdy a ekonomických systémov. V Khinis sa tiež nachádzajú skalné štruktúry, možno aj hrobky alebo kláštorné bunky, podobné tým, ktoré sa stavali v tomto regióne v neskorom staroveku.

Skalné reliéfy a hrobky sa považujú za najkrajšie starobylé skalné rytiny v regióne Badinan.

Khinnis je ikonou v regióne a obľúbenou destináciou pre turistov, historikov, ale i archeológov, ktorí skúmajú starovekú kultúru. Verejnosť by mala byť lepšie informovaná o jej význame. Rekreačné využitie a ochrana pamiatky musí byť na tomto mieste vyvážená.

Khinis bol zaradený do World Monuments Watch 2014 s cieľom zvýšiť informovanosť o dedičských pamiatkach v tejto oblasti a obohatiť zážitky návštevníkov prostredníctvom komplexnejšej interpretácie.

Please follow and like us:
error20
Tweet 20
fb-share-icon20