Podľa výskumu, až 76% mladých ľudí vo veku 18 – 29 rokov by chcelo vycestovať do zahraničia za lepšou budúcnosťou. Zatiaľ čo každý druhý mladý človek uviedol, že sa cíti byť nešťastný, 77 % si myslí, že protekcia hrá väčšiu rolu ako talent samotný.
Boli zverejnené výsledky najkomplexnejšieho výskumu mládeže uskutočneného v spolupráci s Yeditepe univerzitou a prieskumnej agentúry MAK.
Výsledky výskumu, ktorý sa konal v období 13.7.-20.8.2020 boli po prvýkrát zdieľané s verejnosťou v programe Kulis Ankara vysielanom na TV5.
Vo výskume sa zamerali na vzťahy mladých ľudí k náboženstvu, politike, rodine a spoločnosti, ako aj na ich internetové návyky. Na základe odpovedí zistili, že mladí ľudia sú zadlžení, nešťastní a obávajú sa o svoju budúcnosť.
Predseda poradenstva prieskumnej agentúry MAK Mehmet Ali Kulat zdôraznil, že výskum odhalil pozoruhodné údaje nielen o porozumení súčasnosti, ale vrhá svetlo aj do budúcnosti.
50,5 % mladých ľudí je nešťastných
V rámci prieskumu sme sa pýtali: „Keď premýšľate o svojom živote ako o celku, môžete nám povedať, aký ste šťastný alebo nešťastný?“ Zatiaľ čo iba 18,2 % mladých odpovedalo „Som šťastná“, 23 % odpovedalo „Nie som vôbec šťastná“ a 27,5 % odpovedalo „Nie som šťastná“.
23,5 % mladých ľudí zapojených do prieskumu odpovedalo „Nepovažujem sa za šťastného ani nešťastného“,7,8 % odpovedalo „Som veľmi šťastný“.
26,2 % mladých ľudí vidí šťastie v peniazoch
Našu pozornosť upútali odpovede na položenú otázku „Čo predovšetkým potrebujete k tomu, aby ste boli šťastný?“
Zatiaľ čo 26,2 % mladých ľudí uviedlo, že ak majú byť šťastní, potrebujú najskôr získať peniaze, 16,6 % potrebuje k svojmu šťastiu status / kariéru. Je pozoruhodné, že iba 12,4 % mladých odpovedalo duchovno a 11,3 % vidí šťastie v rodine.
Takmer 90 % mladých si myslí, že im staršia generácia nerozumie
Na otázku, či si myslia, že im staršia generácia rozumie alebo nie, 42,5 % mladých odpovedalo, že nerozumejú, a 38,8 % odpovedalo, že im rozumejú málo. Iba 9,4 % mladých ľudí tvrdí, že im dospelí rozumejú.
Kamaráti a partia, ako cesta ku zlým návykom
„Ktoré sú podľa vás hlavné faktory zapríčiňujúce zvyšujúci sa trend užívania alkoholu, drog, cigariet ai.?“ 62,3 % respondentov odpovedalo na otázku „partia a kamaráti“,13,9 % odpovedalo „zvedavosť“ a 10,4 % „rodinné prostredie“.
82 % opýtaných sa hlási k náboženskému vyznaniu
Až 82 % opýtaných uviedlo, že má náboženské presvedčenie, 7,7 % uvádza, že sa nehlási k žiadnej viere.
„Má vaše náboženské presvedčenie vplyv na vaše správanie / postoje?“
69,5 % mladých odpovedalo „niekedy / príležitostne“, „vždy“ odpovedalo len 15,4 %.
Do popredia sa dostáva percento mládeže, ktorá uviedla, že jej náboženské presvedčenie nemá žiaden vplyv na ich správanie a postoje, a to až 15,1 %.
Na otázku, či má na nich vplyv pri výbere priateľov príslušnosť k náboženstvu alebo sekte, odpovedalo 88,7 % mladých ľudí „Nie, nikdy to nie je dôležité pri výbere mojich priateľov“, zatiaľ čo miera tých, ktorí odpovedali, že to vplyv pri ich výbere má, bola iba 5,2%.
11,7 % neverí v život po smrti
Výskum ukázal, že 72,2 % mladých ľudí verí, že existuje život po smrti a že ich čaká boží súd, ktorý rozhodne o ich osude, 11,7 % neverí v život po smrti.
„Modlíš sa?“ 39 % mládeže odpovedalo „modlím sa len raz do týždňa, a to v piatok“, zatiaľ čo 26,7 % odpovedalo „niekoľkokrát ročne, pri slávení významných sviatkov ako Eid a podobne“.
Zatiaľ čo miera tých, ktorí odpovedali „Nie, vôbec sa nemodlím“, bola 17,8%, miera tých, ktorí odpovedali „áno, modlím sa 5-krát“, zostala na 14%.
74 % mladých sa zaujíma o politiku
„Myslíte si, že existuje v Turecku politická strana, ktorá by bola schopná riešiť problémy, ktoré ležia na bremenách tureckej mládeže?
77,9 % mladých ľudí odpovedalo „Žiadna politická strana neprichádza s dostatočnou politikou zameranou na riešenie problémov, len sa tak tvária, že ich prinášajú“.
Iba 19 % mladých ľudí, uviedlo, že im je ľahostajné politické dianie. 60,6 % z opýtaných uviedlo, že občas prejavujú záujem o politiku a 14,1 % sa aktívne zaujíma o politiku.
76 % mladých ľudí hovorí „rád by som žil v inej krajine“
„Keby ste riadili túto krajinu, ktoré problémy by ste riešili prioritne?“.
46,7 % mladých by prioritne riešilo problém nezamestnanosti / podporu zamestnanosti, náklady na živobytie by riešilo 8,8 % a na spravodlivosť by sa zameralo 7,6% opýtaných.
„Ak by sa vám naskytla príležitosť odísť dočasne do zahraničia za účelom štúdia alebo práce, išli by ste?“
76,2 % mladých odpovedalo na otázku „Áno, určite by som šiel“, 14 % odpovedalo „Áno, ale ak by som dostal rovnaké podmienky v našej krajine, nešiel by som“.
Ak by sa naskytla možnosť trvalého pobytu spojené s obdržaním občianstva v inej krajine, tak by na trvalo odišlo 64% opýtaných a len 14% by zostalo v Turecku.
Chcú odísť do zahraničia za lepšou budúcnosťou
„V akej krajine by ste chceli žiť?“
Na vrchole sa umiestnili Európske štáty s 43%, nasledovalo USA a Kanada s 39,8% a nakoniec škandinávske krajiny s 14.8%.
Na otázku „Prečo by ste chceli žiť v zahraničí?“ odpovedalo 59% „kvôli lepšej budúcnosti“, 14,6% by lákal pokojnejší život v mieri a 6% by odišlo za spravodlivosťou a rovnocennosťou. 20% opýtaných uviedlo iné dôvody.
Mládež používa najviac Instagram
Podľa výskumu mladí ľudia najviac využívajú Instagram s 34 %. Za Instagramom nasleduje Twitter s 30 % a Facebook s 15%.
58,6 % mladých sleduje správy na sociálnych sieťach, nasledujú televízne kanály s 21 % a tlačené noviny s 15%.
77,6 %si myslí, že protekcia predchádza talent
Na otázku „Myslíte si, že pre získanie práce sú dôležitejšie schopnosti alebo vplyvné známosti?“ 77,6 % z nich odpovedalo, že uprednostňovaní sú ľudia s protekciou pred schopnosťami uchádzača.
86 % mládeže je zadlžená
Najväčšiu pozornosť si zaslúži výsledok odpovedí na otázku „Máte už na seba napísanú nejakú pôžičku?“. 86 % mládeže odpovedalo „áno, mám“. Na prvom mieste sa umiestnili pôžičky medzi 5 000 a 10 000 TL, s úrokovou sadzbou 27%.
Zdroje:
https://www.habererk.com/gundem/turkiyede-her-iki-gencten-biri-mutsuz-h132777.html
https://www.ekonomikbulten.com/turkiye/genclerin-yuzde-76-si-yurt-disinda-yasamak-istiyor-h1197.html
https://www.antalya3t.com/gundem/her-iki-gencten-biri-mutlu-degil-h12810.html
https://www.youtube.com/watch?v=q_IZ5ItXgVs