Genocída 8000 Barzaniovcov

Bombardovanie, rabovanie a vypaľovanie dedín, zamínovanie oblastí, genocída, masové vyvražďovanie, migrácia, nútené vysídľovanie, chemické útoky, ruiny, zničené dediny, domovy, mešity, školy …

Genocída Barzaniovcov 1983

Zločiny proti ľudskosti boli odpoveďou vlády Iraku na oblasť Barzan a rod Barzaniovcov, ktorí sa snažili o priridzené uznanie ich ľudských práv a nezávislosť. Barzaniovci boli väznení, popravovaní, zaživa pochovaní. Nebral sa žiaden ohľad na ľudí s fyzickým alebo mentálnym postihnutím. Vraždili chorých, zdravých, mladých, starých, deti i tehotné ženy.

31.7. 1983 režim Baas nechal obkľúčiť tábory Quds a Qadisiya v Qoshtepe. Za asistencie vojenských jednotiek, násilím odobrali všetkých mužov a chlapcov starších ako 7 rokov. V táboroch nechali len ženy a deti. Tábor Qadisiya bol obkolesený tankami a helikoptérami. Pod kontrolou mali celý tábor, aby nemohol nikto utiecť. Ženy a deti, ktoré sa rozbehli za svojimi rodinnými príslušníkmi, bez milosti zastrelili.

10.8. 1983 v nasledujúcej etape započatej genocídy, obkľúčili tábory Harir, Diana Bahirke, Korto a vzali so sebou opäť každého muža a chlapca staršieho jako 7 rokov.

1.10. 1983 tentoraz zasahovali ešte razantnejšie. Pátrali po všetkých mužoch z rodu Barzaniovcov. Prehľadávali dediny, domy, tábory. Naložili ich do vozidiel a doslova vysypali do masových hrobov. Počet BARZANIOVCOV, ktorí boli zavraždení bol 8000, vrátane 315 detí. Túto skutočnosť zaznamenala Amnesty International.

Niektorí mali šťastie a boli strelený do hlavy, vetšina ľudí bola však pochovaná zaživa.

Barzaniovci boli zaživa pochovaný v masových hroboch. Zabíjali ich v rôznych oblastiach púšte Busiya, s rozlohou asi 24,532 km2. Oblasť provincie Samawa je trojuholníkom, ktorý tvorí hranicu medzi Kuvajtom a Saudskou Arábiou, a začína od Nasiriyah po hranice so Saudskou Arábiou. Tieto masové hroby boli vykopané na mieste zvanom Peswe a v oblasti nazývanej Heryariye.

Po oslobodení Iraku, 17. a 18. októbra 2005, pri slávnostnom ceremoniáli boli pozostatky prvých 503 ľudí prevezené do Kurdistanu. Boli pochovaní na súkromnom cintoríne v oblasti Barzan, podľa náboženských zvykov a iných nariadení.

Na žiadnom hrobe (náhrobku) nie je napísané žiadne meno. Všetci sú vedení ako Barzaniovci a to najmä na základe ich odevu a červeno-bielej šatky. Ich kosti boli v masových hroboch navzájom pomiešané.

Čestné miesto v múzeu majú i dvaja kresťania, ktorí boli pre nosenie červeno-bielého šatku zavraždený spolu s Barzaniovcami.

Na zatýkanie a uväzňovanie Barzaniovcov nemali žiadny dôvod okrem toho, že to boli Barzaniovci, Kurdi. Dôvod a spôsob ich zatýkania sa  veľmi nelíšil od toho Židovského nacistami. Vláda Iraku nerozlišovala medzi civilistami, bojovníkmi, štátnymi zamestnancami  ani vojakmi, ktorí pracovali pre irackú vládu. Všetci skončili v masových hroboch. Niektoré kurdské zdroje uvádzajú, že časť Barzaniovcov bola unesená z táborov v roku 1983 a boli na nich testované chemické zbrane. Bolo to vykonávané v tajnosti a nie na všetkých z nich.

Mustafa Barzani ml. nechal vysadiť 8000 stromov na pamiatku obetiam genocídy.

Následne Baas režim začal cielene prerušovať dodávku elektriny do táborov aby zabránili ženám (v tom čase už vdovám) dostať sa z táborov, čo i len na trh. Uzavreli tiež školy, ktoré boli v táboroch. Je to zrejmé z listu Generálneho riaditeľstva pre vzdelávanie v Erbile č. 9 / 6-43663.

Od 4. 12. 1983 im začala byť oficiálne odopieraná zdravotná starostlivosť a prístup k akýmkoľvek službám. Vodovodné potrubia boli vykopávané a zámerne prerezávané a ničené. Zastavil sa prídel potravín, ktoré im predtým vláda poskytovala. Takto postupovali Sadámovi (Baat) muži proti ženám a deťom, ktoré zostávali uväznení v táboroch po násilnom odobratí mužov a chlapcov.

V roku 1988 jednotky Jahsh, Baat režim a ich lietadlá začali novú politiku. Otrávili vodné pramene a rieky. Chceli, aby táto otrávená voda zabila každého človeka, všetky zvieratá, vtáky i organizmy. Baatsky režim sa snažil zničiť celý ekosystém v oblasti. Neuchránili sa im ani stromy, pôda, zvieratá dokonca ani hory v oslobodených kurdskych oblastiach.

V roku 1988 dosiahol počet zničených dedín v oblasti Barzan (Mergesor, Barzan a Sherwan) 90. Všetky boli vyrabované a zdemolované.

1.4. 1991 je považovaný za najbrutálnejší útok na Kurdistan. Milióny Kurdov začalo utekať a migrovať pred diktatúrou. Dôvodom bol útok Republikánskej gardy a ďalších síl na Kurdistan. Deti, starí a mladí ľudia čelili leteckým bombovým útokom. Vysídľovanie starších, zdravotne postihnutých, tehotných žien a mentálne postihnutých malo svoje pokračovanie. Stovky z nich zomreli na ceste kvôli zdravotným ťažkostiam, hladu, únave, chladu a snehu. Deti sa postrácali matkám a už nikdy sa nenašli. V tomto roku počas migrácie Kurdov zomrelo na tureckých a iránskych hraniciach a táboroch (Bemzorty, Segirkan, Khoy, Salmas a ich okolí) asi 250 detí, starších a postihnutých z rodiny Barzaniovcov.

Okrem pokračujúceho bombardovania, vysídľovania a vypaľovania oblasti Barzan, neunikli Barzaniovci bombardovaniu ani v  susedných krajinách ako je Irán a Turecko. Od roku 1991 začali turecké lietadlá bombardovať oblasti pozdĺž tureckých hraníc a väčšina z tohto bombardovania zahrňovala i oblasť Barzan. Tieto útoky boli vedené pod zámienkou likvidácie síl PKK. V posledných desiatich rokoch dvadsiateho storočia bolo v tureckých pohraničných oblastiach unesených a zabitých veľa poľnohospodárov, pastierov a civilných osôb. V roku 1996 tureckí vojaci zatkli rodinu Rashida Toyiho a brutálne ju zabili. Bez akýchkoľvek morálnych zábran a rešpektu ich jedného po druhom povyhadzovali z lietadla letiacom nad horami.

REBWAR RAMADAN ABDULLAH

Bádateľ, sociológ a spisovateľ, absolvent Salahadin Univerzity. Je jedným z tých, čo prežili genocídu rodu Barzaniovcov. Narodil sa v roku 1983 v tábore Quds – Qoshtepe, v ktorom žil a vyrastal spolu s príbuznými obetí genocídy. V Súčasnosti je riaditeľom Inštitútu pre dokumentáciu Barzánskej genocídy, pod správou ministerstva Anfalu (počas Anfalu bolo zavraždených vyše 182 000 Kurdov).

Denne sa stretáva s obeťami genocídy a slúži im, skúma a archivuje dôkazové materiály.

SÚVISIACE DOKUMENTY NÁJDETE TU.

Please follow and like us:
error20
Tweet 20
fb-share-icon20