Halabdža

Halabdža je vzhľadom na svoju históriu pomerne smutné mesto. Nachádza sa blízko hranice s Iránom. Napriek tomu, je to však rušná oblasť, kde sa nachádza napríklad historický bazár a niekoľko atraktívnych parkov na okraji mesta.

Pamätné vozidlo, ktoré stihlo prejsť len niekoľko metrov po začatí útoku. Na korbe auta zomrelo 30 nevinných ľudí.

Obyvatelia sú veľmi priateľskí, avšak ich kurdský odev je prevažne v čiernych farbách. Ľudia prichádzajú z celého Iráku, aby vzdali úctu obetiam chemického útoku.

Ženy čistia zeleninu v blízkosti cintorína venovanému obetiam chemického útoku

V Halabdži sa pestujú rôzne druhy ovocia. Produkty z nich nájdete hlavne na miestnom bazári.

Na opačnom konci Halabdže sa nachádza veľký park s výhľadom na mesto a okolité pohoria. Miestni obyvatelia sa úprimne tešia návšteve cudzincov a ich záujmu o smutnú históriu Halabdže.

Pamätník a cintorín obetí chemického útoku

(Masaker v Halabdži alebo Krvavý Piatok)

Arabská socialistická strana Ba‏’t(h) na čele so Saddámom Husajnom zahajila 16. marca 1988 chemické bombardovanie mesta Halabdža. Chemické zbrane ako napríklad kyanovodík, sarín, tabun boli Saddamovi dodané z Nemecka a Holandska. V priebehu niekoľko minút zomrelo v ukrutných bolestiach viac ako 5000 ľudí a vyše 10 000 ľudí zostalo zranených alebo s vážnymi následkami, mnohí prišli o zrak.

Mesto zostalo takmer celé zničené. Pamätník v ktorom sa nachádza múzeum a cintorín sú symbolom kurdského odporu a nádeje- tvárou v tvár diktatúre. Pomník pripomína a podrobne popisuje zločiny proti Kurdom, ako aj večnú spomienku, ktorá nikdy nezomrie.

Pred marcom 2014 patril okres Halabdža pod kraj Sulejmanija. V marci 2014 však okres dostal štatút samosprávneho kraja. Pri vzniku nového kraja boli okolité mestá povýšené na okresy.

S človekom, ktorý prežil masaker v Halabdži, no plyn s vôňou „sladkých jabĺk“ usmrtil celú jeho rodinu. Dnes o týchto krvavých udalostiach rozpráva v múzeu.

Please follow and like us:
error20
Tweet 20
fb-share-icon20